- 25lis 2016
Jakie elementy dla montażu SMD?
Technologia montażu powierzchniowego SMT wymaga odpowiednich komponentów. Te, które przystosowane są do stosowania przy takiej technologii określa się słowami Surface Mount Device (SMD). Są one bardzo niewielkich rozmiarów, stąd też bez odpowiedniego sprzętu może być niemożliwe zamocowanie ich na płytce i zalutowanie. Przyczepia się je na klej. Służy też temu pasta lutownicza.
Lutowanie tych elementów do ścieżek przewodzących może odbywać się jedną z dwóch metod. Może być ono na fali albo metodą rozpływową. By mieć świadomość, jak niewielkie są to komponenty, warto dodać, że w montażu SMD wykorzystuje się elementy niekiedy nie będące większymi niż łepek od szpilki. Ich cechą charakterystyczną jest także płaskość oraz duże wystające końcówki lutownicze. Ze względu na niewielkie rozmiary mocowanie elementów SMD wymaga dużej precyzji. Z reguły odbywa się to automatycznie. To nie tylko czyni tworzenie układu elektronicznego prostszym i szybszym, ale też obniża koszty produkcji. Jeśli montaż SMD (SMT), to tylko przeznaczone do niego komponenty.
Czy będą mocowane automatycznie, czy jednak ręcznie, to już będzie zależeć od różnych czynników. By prawidłowo dokonać montażu, poza wiedzą osoby, która tym się zajmuje, potrzebne są także specjalistyczne i nowoczesne maszyny. Jeśli wymienia się w układach coś ręcznie, to trzeba przed pracą się dobrze przygotować, by udało się to zrobić sprawnie i w miarę szybko.