- 25lis 2016
Automatyzacja montażu powierzchniowego SMD
Kiedy na płytce do montażu elementów elektronicznych trzeba zamocować bardzo niewielkie, to praca ręczna nie jest prosta. Wymaga dużej uwagi oraz precyzji. Dlatego też montażu powierzchniowego bardzo rzadko dokonuje się ręcznie. Dzieje się tak np. kiedy trzeba coś naprawić. Jak oddaje się urządzenie do serwisu, to wszelkie działania na płytce i podzespołach odbywają się ręcznie.
Podobna sytuacja dotyczy różnych prac hobbystycznych, amatorskich, a także prototypów. Zanim rozpocznie się montaż SMD automatycznie, kiedy tworzona będzie jakaś większa seria układów, to musi być pierwowzór. To jest ten prototyp, czyli konstrukcja na podstawie projektu, którą można poddać testom. Jeśli wyjdą pozytywnie, to rozpoczyna się automatyczną produkcję. Automatyzacja ułatwia pracę, nie trzeba ręcznie mocować maleńkich podzespołów. Przyspiesza ją i powoduje obniżenie kosztów. Kosztuje nieco zainwestowanie w maszyny, ale warto.
Najbardziej opłacalne jest to w odniesieniu do dużych serii, ale ze względu na wygodę warto zainwestować w automatyzację także i przy mniejszych. Istnieją firmy, które specjalizują się w wykonywaniu montażu powierzchniowego dla różnych innych firm. Można więc zlecić stworzenie serii układów elektronicznych, a wcześniej prototypu. Podzespoły SMD mocowane na płytce PCB to możliwość umieszczenia licznej ich ilości na niewielkiej przestrzeni, co pozwala tworzyć coraz bardziej bogate w elektronikę produkty. Dzięki automatyzacji montaż ten odbywa się szybko i na dużą skalę.